verze pro tisk

Éčka v biopotravinách nenajdete

Snad všem je důvěrně známý pojem „éčka“. Tyto přísady, označované písmenem E a dalšími čísly jsou obsažena takřka ve všech produktech dnešní doby - tedy v konvenčních potravinách. V bioproduktech tato aditiva totiž nenajdete a to je také hlavní důvod, proč řada lidí začala kupovat hlavně bio výrobky.

Éčka v biopotravinách nenajdete

Éčka činí potraviny mnohdy až nebezpečnými pro spotřebitele. Aditiva mohou být přidávány z různých důvodů – s cílem prodloužit trvanlivost, dodat lepší chuť atp. Ovšem na jaký úkor? Na úkor zdraví lidí?

Hlídejte éčka obzvláště u dětí

U dětí bychom měli dbát na zdravý jídelníček obzvláště, protože se teprve vyvíjí a nevhodné pokrmy mohou mít na děti daleko větší dopad než na dospělé. Éčka jsou hojně přítomná zejména v limonádách, které děti tak rády pijí a v různých cukrovinkách. Konzumaci těchto produktů omezte co nejvíce, zavrhněte polotovary a zaměřte se na čerstvé suroviny.

Pokrmy protkané aditivy na sebe většinou upozorní nízkou cenou, podezřele dlouhou trvanlivostí a nepřirozenou barvou.

Kde se to éčky jenom hemží

Na zvýšenou koncentraci éček narazíte tradičně v čínské kuchyni, v níž se většina pokrmů dochucuje glutamáty, které se mimo jiné vůbec nedoporučují dětem do šesti let věku. Ani místa s rychlým občerstvením by ale v tomto ohledu neobstála. Nicméně „zaéčkované“ jsou i jiné produkty, u nichž bychom to ani nečekali – kupříkladu v cukrárnách se řada zákusků vyrábí s využitím éček, anebo na ně narazíme v uzeninách a salámech.

(Ne) bezpečná aditiva

Aditiva se dělí na neškodé, přijatelné, méně vhodné, s nepříznivým účinkem, s výrazně nepříznivým účinkem a dokonce existují aditiva karcinogenní, která už jsou ale naštěstí zakázána. Nicméně, i když je některé éčko označeno za zdraví neškodné, v tomto směru se pořád vedou diskuse a provádějí výzkumy. Někteří zastánci se radikálně staví proti éčkům a upozorňují na fatální zdravotní dopady.

Pokud tedy chcete mít jistotu, nabízí se bio produkty, v nichž pověstná éčka rozhodně nenajdete.

[Nahoru ↑]