verze pro tisk

Jak poznáme biopotraviny?

V souvislosti s touhou po zdravém životním stylu se stále častěji okolo nás vyskytují nápisy BIO. Biopotraviny, biokosmetika a další. Co se však přesně pod tímto pojmem skrývá? Jsou biopotraviny skutečně tak zdravější, jak jejich výrobci udávají? A na co si dávat při jejich koupi pozor?

Jak poznáme biopotraviny?

Biopotraviny: co to vlastně je?

Pojem biopotravina je vymezen zákonem č. 242/2000 Sb. Jde o potraviny ekologického zemědělství – takového hospodaření, které nepoužívá žádná chemická hnojiva, syntetické postřiky proti škůdcům či geneticky upravené organismy. Jediné, co je povolené, jsou „éčka“, ale rovněž taková, která se běžně vyskytují v přírodě – kyselina citrónová, karubin, kyselina mléčná a další. Nejsou tedy přibarvované, ochucované umělými sladidly, a jinými škodlivými látkami.

Všichni ekozemědělci prochází minimálně jednou ročně kontrolou, tudíž jejich výrobky musí být opravdu daleko více kvalitní.

Biopotraviny a jak je poznat?

Pokud v obchodě hledátebiopotraviny, poznáte je podle certifikované značky. Tu používají všichni výrobci, jejichž výrobky splňují podmínky pro zařazení do biopotravin. Značka nazývaná také biozebra obsahuje pojem BIO a nápis PRODUKT EKOLOGICKÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ.

Jiné logo v současné době není povoleno a certifikováno.

Díky tomu, že biopotraviny neobsahují přídatné látky, ani barviva, může se vám zdát jejich barva oproti „klasickým“ poněkud nevábná. Tak je to ale v pořádku. Ty lákavé barvy jsou právě ve většině případů způsobeny barvivy. Stejně tak datum spotřeby potravin může být kratší, neboť neobsahují přípravky na prodloužení trvanlivosti.

Kde biopotraviny seženeme?

V dnešní době již nemusíte za biopotravinami daleko. Většina velkých obchodních řetězců má minimálně jeden regál s těmito produkty. Pochopitelně biopotraviny seženete v internetových obchodech.

U některých zemědělců můžete jejich biopotraviny nakoupit přímo na jejich statku. Často je také potkáte na zemědělských nebo jiných trzích.

[Nahoru ↑]