verze pro tisk

Brambory a jejich účinky na organismus

Brambory jsou původem z Peru a na českém území jsou rozšířené už od 18. století. Brambory jsou relativně levné, na pěstování nijak zvlášť náročné a pro tělo jsou zdrojem řady důležitých látek. Jakých? To se dozvíte v následujícím článku.

Brambory a jejich účinky na organismus

Erteple, zemáky, krumple, bandory,…To všechno jsou označení pro lilek brambor, známou okopaninu. Hlízy bramboru jsou častou přílohou na našich talířích a zpracovávají se na různé způsoby. Ostatní části bramboru jsou jedovaté.

Co najdeme v bramborách

Brambory obsahují draslík, hořčík, zinek, vápník, fosfor, fluor, měď, železo, sodík, chrom a jiné minerály. Jedná se tedy o poměrně cennou zásobárnu minerálních látek. Obsahují i hodně vitaminu C, ovšem jeho značná část se vytrácí tepelnou úpravou. Ve slupce brambor najdeme i vitaminy B (kyselina listová, kyselina pantotenová). Za syrového stavu obsahují brambory až 80 % vody. Brambory se dále skládají ze sacharidů, vlákniny, bílkoviny, esenciálních aminokyselin a antioxidantů.

Bramborami ku zdraví

Brambory blahodárně působí hned na několik částí našeho těla: svaly, klouby, kosti, šlachy, stav kůže, vlasů, nehtů, posilují imunitní systém i nervy, prospívají srdci, cévám, metabolismu a krvetvorbě. Vzhledem k obsahu minerálních látek podporují zdravý vývoj dětí.

Díky obsahu draslíku mají brambory pozitivní vliv na srdce, cévy a posilují kardiovaskulární systém. Dokáží i snížit krevní tlak a cholesterol v krvi.

Bramborami ke štíhlé linii?

Zapomeňte na hranolky a raději si připravte vařené brambory. Obsahují málo kalorií a zároveň mají významnou výživovou hodnotu, takže pro diety jsou jako stvořené!

Využijte brambory k očistě organismu

Hledáte neustále nové způsoby detoxikace těla? Pak zkuste zcela jednoduchou metodu, která je levná a účinná. Naservírujte si brambory vařené ve slupce a k tomu podmáslí! Zbavíte tělo přebytečné vody a očistíte se od škodlivých látek.

[Nahoru ↑]