verze pro tisk

Bezlepková strava: Jakým potravinám byste se měli vyhnout?

Podle mnohých zdrojů u nás žije několik desítek tisíc lidí, kteří jsou alergičtí na lepek. Měli by pak po zbytek života dodržovat bezlepkovou dietu, což přináší omezení v konzumaci některých potravin. Pokud i vám lékaři objevili celiakii, je dobré vědět, jaké potraviny lepek obsahují a tím pádem je vyřadit z jídelníčku.

Bezlepková strava: Jakým potravinám byste se měli vyhnout?

Jak se projevuje celiakie?

Celiakie se zpočátku nemusí projevovat nijak razantně. S přibývajícím časem se však mohou stále častěji objevovat různé zdravotní potíže. Mezi ně se řadí například zvýšená únava během dne, nechuť k jídlu, v horších případech pak zvýšené nadýmání a nevolnosti v oblasti žaludku. Člověk také postupně ztrácí na hmotnosti. Při nedodržování bezlepkové stravy může dokonce nemoc přispět i k rakovině či cukrovce. Proto byste měli dbát na to, aby se ve vaší stravě lepek neobjevoval pokud možno vůbec.

V dnešní době už není tak velkým problémem si kupovat speciální bezlepkové potraviny. Na jejich výrobu se orientuje stále větší množství výrobců. Produkty jsou dostupné v klasických obchodech, ale také například na internetu.

Pryč s výrobky z běžné mouky

Při bezlepkové dietě se rozhodně vyhněte pokrmům, které jsou vyrobené z klasické mouky. Jedná se tedy o chleby, rohlíky, ale i další pečivo typu koláčů, knedlíků atd. Vhodné nejsou samozřejmě ani běžné těstoviny, které rovněž obsahují mouku. Výrazně omezit byste měli i uzeniny a sladkosti.

Ve chvíli, kdy u vás lékaři zjistí, že trpíte celiakií, je vhodné s nimi a případně i s výživovými poradci konzultovat váš jídelníček. Doporučí vám, jaké další potraviny je konkrétně zapotřebí vyřadit.

Stále budete mít z čeho vybírat

Nebojte se, že umřete hlady. I klasická mouka se dnes dá bez problémů nahradit. A stále zbývá spousta potravin, které vám nijak neuškodí. Například se jedná o ovoce, mléčné výrobky, zeleninu, dále pak brambory, luštěniny či rýži. Váš jídelníček tak může být i při tomto chronickém onemocnění bohatý jako doposud. Je potřeba si jen zvyknout.

Foto: celiakshop.cz

-pla-

[Nahoru ↑]