verze pro tisk

Což takhle dát si česnek?

Česnek je skvělým pomocníkem k udržení dobrého zdravotního stavu, nicméně často je zavrhován právě díky svému nelibému zápachu.

Což takhle dát si česnek?

Česnek obsahuje spoustu cenných látek. Z minerálů jsou to například železo, sodík, draslík, fosfor, zinek, jód, selen, vápník, hořčík, měď či mangan a z vitaminů můžeme jmenovat obzvláště vitaminy A, B, C, kyselinu listovou aj. Významnou složkou je alliin, který se poté mění na allicin, tj. něco jako přírodní antibiotikum. Antibiotické účinky česneku pak může využít celý organismus.

Česnek působí blahodárně na dýchací cesty

  • Tím, že česnek působí antibioticky, ničí choroboplodné zárodky v těle. Výhodou oproti chemickým antibiotikům je navíc to, že česnek můžete jíst několikrát denně a nepředávkujete se.
  • Česnek podporuje pocení, které je v případě onemocnění chřipkou doporučovaným ozdravným procesem.
  • Česnek čistí dýchací cesty podporuje odkašlávání (do jisté míry tedy zastává i funkci kapek na kašel).
  • Organismus, postihnutý nemocí, je oslabený a právě česnek mu dodá dostatek potřebných vitaminů a minerálů.
  • Tip: trpíte zánětem mandlí? Žvýkejte kousek česneku tak dlouho, jak jen to dokážete.

Česnek a jeho vliv na trávicí ústrojí

Česnek hubí škodlivé mikroorganismy v trávicím traktu, zvyšuje produkci žluči, podporuje trávení, vypuzuje střevní parazity ven z těla a pomáhá při různých infekcích v žaludku a střevech.

Česnek a krevní oběh

Česnek má schopnost snížit tzv. škodlivý cholesterol v krvi a naopak zvýšit hladinu „dobrého cholesterolu“. Tím působí proti arterioskleróze, kornatění cév, srdečním a cévním chorobám.

Česnek napomáhá průchodnosti cév, zabraňuje tvorbě krevních sraženin, zvyšuje pružnost cévních stěn, pomáhá při křečových žílách a má blahodárný vliv na potenci.

Česnek – ideální potravinový doplněk při cukrovce

Česnek je vhodný pro lidi trpící diabetem. Jednak z toho důvodu, že podporuje vyplavování cukru z těla a jednak proto, že snižuje cholesterol a zprůchodňuje cévy.

[Nahoru ↑]