verze pro tisk

Echinacea a její léčivé účinky

Echinacea purpurea (Třapatka nachová) je pro své léčivé síly známá již několik tisíc let. Echinacea byla tradiční léčivou bylinou severoamerických indiánů, kteří jí říkali „sluneční klobouk“. Postupně se echinacea rozšířila do celého světa a i u nás je čím sál více oblíbenější.

Echinacea a její léčivé účinky

Echinacea je léčivá a navíc i hezky vypadá. Název „echinacea“ pochází z řeckého echinos a znamená ježek. A proč právě ježek? Střed květenství byliny je totiž pichlavý. Echinaceu si můžeme zakoupit jak v lékárnách, tak ve zdravé výživě. Objevuje se ve formě kapek, tabletek, šumivých tablet, jako sirup, čaj, tinktura apod. Pro děti se vyrábí sirupy bez alkoholu.

Léčivé jsou všechny části byliny

Pokud se rozhodnete využít blahodárných účinků třapatky, je dobré vědět, že užitečné mohou být všechny části této rostliny, to znamená nať, květ i kořen. Nejvíce účinných látek je však koncentrováno právě v kořeni. Když si tedy budete vybírat přípravky z echinacei, dejte přednost těm, které obsahují šťávu z kořene.

Echinacea podporuje bílé krvinky

Echinacea výrazně stimuluje lidskou imunitu, a to prostřednictvím podpory bílých krvinek – ochranu našeho těla před viry a bakteriemi. Echinacea podporuje imunitu, předchází nemocem a je doporučovaná i při rekonvalescenci. Objevují se dokonce informace, že echinacea může pomoci při léčbě rakoviny.

Při čem dalším nám může echinacea pomoci

  • Echinacea vykazuje pozitivní účinky při různých zánětech (např. zánět močového měchýře, zánět ledvin, ucha aj.). Doporučuje se i při ekzémech, popáleninách a proleženinách.
  • Echinacea se dá považovat za přírodní antibiotikum jelikož ničí škodlivé mikroorganismy a pomáhá překonávat infekční nemoci (angína a další nemoci dýchacích cest).
  • Echinacea působí blahodárně při střevních nemocech, žaludečních vředech a cévních chorobách. Považuje se také za analgetikum (tlumí bolest) a afrodiziakum.
  • Echinacea se ale neužívá pouze vnitřně. Má protizánětlivé a dezinfekční účinky a podporuje hojení. Lze ji užívat na rány, ekzémy i plísně.

[Nahoru ↑]