verze pro tisk

Léčivá síla aloe vera

Aloe vera se v minulosti přezdívalo „doktor v květináči“, nebo „krev bohů“ a není divu, vždyť má řadu blahodárných účinků na lidský organismus.

Léčivá síla aloe vera

Aloe vera je dužnatá rostlina, která nachází využití v mnoha odvětvích - v kosmetickém, farmaceutickém i potravinářském průmyslu. Aloe vera vám pomůže poprat se s mnohými neduhy, a to zcela přírodním způsobem. Už ve starověkém Egyptě věděla o účincích aloe vera slavná Kleopatra a používala ji na pěstění své pleti. Zmínky o aloe jsou známy také ze spisů starověké Číny, Arábie, Afriky a Indie.

Dužina se šťávou je nejvýznamnější část aloe vera

Za nejcennější část aloe vera se povařuje polotekutý gel, který je obsažen v listech rostliny. Jedná se o poloprůhlednou tekutinu, směs důležitých látek, prospěšnou při hojení ran, popálenin, ekzémů a vyrážek.

Gel obsahuje kombinaci těchto významných látek:

· aminokyseliny

· trávicí enzymy

· polysacharidy

· mastné kyseliny

· vitaminy A, C, E

· minerály

· lektiny

· C-glykosidy

· saponiny proti virům

· antrachinony

Aloe vera působí jak zvnějšku, tak i zevnitř. Může pomoci například s překyselením žaludku, při problémech se slinivkou břišní nebo při cévních chorobách. Je i doprovodným přírodním preparátem při rakovině střeva a diabetu. Aloe vera se doporučuje i těm, kdo chtějí nastartovat látkovou přeměnu a zredukovat váhu. Aloe se považuje za prevenci před viry a bakteriemi. Sirupy z aloe posilují imunitu, podporují odplavování škodlivých látek z těla, údajně také chrání tělo před rakovinou a zpomaluje stárnutí.

Kosmetické využití aloe vera

V kosmetice se aloe vera využívá zejména při léčbě oparů, akné a plísní. Kosmetika s aloe vera působí hydratačně a detoxikačně a má příznivý vliv na stav pokožky. Rovněž zpomaluje projevy stárnutí pokožky.

Pěstování aloe vera doma

Kdo chce pozitivních účinků aloe vera chytře využít, může si tuto rostlinku vypěstovat přímo doma. Dobrou zprávou je, že aloe vera není nijak náročnou rostlinou, takže pěstování zvládne i úplný začátečník. Potřebuje propustnou lehkou půdu s malým množstvím písku, dostatek slunce a občasné zalévání asi jednou za týden (se zaléváním to nepřežeňte). Aloe vera musíte samozřejmě chránit i před mrazem. Můžete si ji zasadit třeba do květináče v bytě, anebo do venkovního skleníku. V létě je možné ji přemístit ven, ale na zimu ji zase schovejte. Rostli

[Nahoru ↑]