verze pro tisk

Ovoce a zelenina nesmí chybět ve zdravém jídelníčku

Základem zdravého jídelníčku každého z nás musí být dostatečný přísun ovoce a zeleniny. Jaké minimální množství byste měli denně zkonzumovat a proč jsou vlastně tyto potraviny pro lidský organismus tak potřebné?

Ovoce a zelenina nesmí chybět ve zdravém jídelníčku

Kolik ovoce a zeleniny během dne sníst?

Ovoce a zelenina obsahují významné množství látek a živin, které lidskému tělu dodávají energii a vitalitu. Dospělý člověk by je měl konzumovat pravidelně.

Záleží krom jiného na hmotnosti. Vezmeme-li si jako příklad dospělého muže o hmotnosti 90 kilogramů, je ideální denní dávka kolem 600 gramů zeleniny a 300 gramů ovoce, což jsou kupříkladu 2 jablka. Neuškodí však, pokud tyto potraviny konzumujete ve vyšším množství.

Nejzdravější jsou čerstvé a zralé potraviny

Důležité je také to, v jakém stavu ovoce a zeleninu konzumujete. Obecně platí, že nejvíce vitamínů a dalších látek, které vaše tělo potřebuje pro zdraví, obsahují čerstvé potraviny, které nijak neupravujete. Je samozřejmě jasné, že některé druhy zeleniny byste asi jen těžko jedli v syrovém stavu, je třeba je tepelně upravit vařením či dušením.

Jak už jsem zmínil, důležité je, aby potraviny byly co nejčerstvější. Je tak dobré si kupovat zejména sezónní ovoce a zeleninu. Ty obsahují nejvíce vitamínů. Ovoce a zelenina však neobsahují pouze vitamíny, ale také antioxidační látky, které přispívají k pročištění organismu a zamezují tvorbě karcinogenů v těle.

Výběr potravin je zásadní z hlediska čerstvosti a také zralosti, a to už jen kvůli chuti. Čerstvé jablko je přeci jen o hodně chutnější nežli nezralý kus, který byl sesbírán příliš brzy.

Nakupujte jen u dobrých prodejců

Při nákupech využívejte pouze osvědčené obchody, ve kterých máte jistotu, že vám nenabízejí nějaké podřadné a nekvalitní potraviny. Nakupovat se dá také ve velkoobchodech, které zásobují i restaurace a hotely. Například Velkoobchod ovoce zeleninafirma Šandera se zabývá prodejem čerstvého ovoce a zeleniny po celé ČR, a to už od roku 1996. Zboží přitom dodává do nejvýznamnějších hotelů, restaurací a jídelen.

Foto: pixabay.com

Komerční sdělení

-pla-

[Nahoru ↑]