verze pro tisk

Pampeliška pro zdraví

Kromě toho, že se z pampelišky dá uvít hezký věnec, je to také velmi užitečná bylinka, ač někdy trochu opomíjená. Co všechno pampeliška, neboli Smetánka lékařská obsahuje a jak ji můžeme využít?

Pampeliška pro zdraví

Smetánka lékařská je léčivou bylinou, známou už odedávna. Dobrou zprávou je, že využitelné jsou všechny její části – list, květ i kořen. Na květy se každou chvíli slétávají včely, které z nich sbírají nektar a výsledkem je pampeliškový med. Vedle medu se z pampelišek vyrábí i sirup. Oba tyto produkty jsou pro lidské zdraví velmi prospěšné a představují jak prevenci, tak i léčebný prostředek. Blahodárně působí obzvláště při chřipce, angíně a dalších nemocech dýchacích cest. Pampeliška kvete poměrně dlouho, od května až do října, což do jisté míry vynahrazuje skutečnost, že se květy nedají sušit.

Léčivé listy pampelišky

  • V listech jsou obsaženy vitaminy A, B, C, D, dále betakaroten, křemík, draslík, vápník a železo. Co se týká obsahu železa, je dokonce dvakrát vyšší než ve špenátu.
  • Listy chutnají podobně jako čekanka a jsou mírně nahořklé. Mladé lístky se hodí do salátů. K přímé konzumaci bez tepelné úpravy jsou nejchutnější právě mladé listy, které neobsahují tolik bílého mléka.
  • Pampeliškové listy jsou ideálním prostředkem na detoxikaci. A očistná kúra nebude ani nijak zvlášť složitá, stačí po dobu 14 dní každý den jíst pár čerstvých lístků pampelišky. Očistíme naše tělo a zároveň ho zásobíme i potřebnými vitaminy a minerály! Konzumace pampelišky se ale nedoporučuje těhotným ženám. List i kořen pampelišky působí proti kožním problémům (ekzémy, akné,…).

Kořen pampelišky a jeho léčebné využití

V kořeni je ukryto ještě více cenných látek než v listu. Pampeliška může pomoci osobám se žlučníkovými nebo trávicími obtížemi a má blahodárný vliv i při zánětlivých onemocněních žaludku. Pozitivně působí na játra, slinivku břišní a ledviny. Díky své schopnosti snížení hladiny cukru v krvi je vhodná pro diabetiky. Smetánka dále posiluje klouby, chrupavku a tak pomáhá u kloubních nemocí, revma, dně apod.

[Nahoru ↑]