verze pro tisk

Rakytník řešetlákový: Plný vitamínů

Vitamínová bomba. Tak by se mohl nazývat rakytník řešetlákový, zázračná rostlinka, která je pro své účinky využívána od pradávných dob. K nám se dostal až v 19. století ze střední Asie a Kavkazu. Poznáte ho snadno – je to keř vyznačující se výraznými oranžovými bobulemi. Co všechno rakytník umí, a jaké je jeho použití?

Rakytník řešetlákový: Plný vitamínů

Rakytník - zdroj potřebných vitamínů

Rakytník řešetlákový je obrovským zdrojem vitamínů a minerálů. Jediná jeho bobule obsahuje denní dávku vitamínu C. Ovšem i na další vitamíny je bohatý. Je zásobárnou vitamínů A,B,D,E, K, organických kyselin, tříslovin, a jiných potřebných látek.

Rakytník a jeho využití

Rakytník má velmi široké možnosti využití. Bobule rakytníku řešetlákového jsou výborným doplňkem pro zlepšení imunity a boje s nachlazením. Inhalace pomáhají při zahlenění a nachlazení horních cest dýchacích. Velmi vhodný je při léčbě zánětů močových cest. Zabraňuje vypadávání vlasů, a v podobě olejů a mastí pomáhá s kožními chorobami, léčí popáleniny, omrzliny, či ekzémy. Hojně je využívám také v kosmetice. Rakytník se využívá i v potravinářství.

Rakytník a výrobky z něj

Rakytníkový olej

Rakytníkový olej se může používat jak vnitřně, tak zevně. Pomáhá při chorobách jícnu či tlustého střeva. Ulevuje od bolesti. Při zevním použití pomáhá při léčbě proleženin, hemeroidů, křečových žil a další. Jako součást kosmetických přípravků je využívám hlavně k ochraně a regeneraci pokožky. Naleznete ho proto například ochranné sluneční kosmetice.

Rakytníková šťáva

Šťáva se vyrábí lisováním za studena, díky čemuž nedochází k úbytku vitamínů. Je výborným zdrojem energie zejména při nachlazení, léčbě chřipky, viróz a další. K sehnání je v obchodech se zdravou výživou.

Rakytníkový čaj

Čaj z rakytníku můžete koupit, nebo pokud máte rakytník na zahradě, jednoduše si ho připravíte doma. Na jeden šálek čaje budete potřebovat 1,5 - 2 g sušených listů. Zalijete vroucí vodou, necháte 15minut louhovat, a poté scedíte. Čaj se pije vlažný a vždy čerstvý. Dochutit můžete medem.

[Nahoru ↑]