verze pro tisk

Ryby v naší stravě

V dnešní době už klade řada z nás důraz na zdravou a vyváženou stravu. Ovšem každý dělá chyby. U středoevropských zemí bez moře je nejčastější chybou opomíjení ryb v jídelníčku.

Ryby v naší stravě

Proč jíst ryby

Ryby by měly být do našeho jídelníčku zařazovány pravidelně, a to již od jednoho roku věku dítěte. Lékaři a odborníci na výživu upřednostňují především mořské ryby. Ty jsou totiž bohaté na omega 3 nenasycené mastné oleje. Tyto oleje jsou důležité pro rozvoj mozku, mají vynikající protizánětlivé a protisklerotické účinky a pomáhají tělu bránit se proti kardiovaskulárním chorobám. V mořských rybách jsou také hojně obsaženy stopové prvky, například jód a zinek. Tyto jsou velmi důležité pro naše zdraví a v ostatní stravě nejsou tak hojně obsaženy. Také maso sladkovodních ryb obsahuje mnoho minerálních látek, vitaminů a esenciálních aminokyselin.

Jak často jíst ryby?

Ideální je zařazení ryb do stravy dvakrát týdně, ale postačí i jednou týdně podávat kvalitní rybu. Přitom platí pravidlo, že čím tučnější je rybí maso, tím obsahuje víc omega-3 nenasycených mastných kyselin. Zdravému člověku nemůže konzumace ryb ublížit. V případě onemocnění štítné žlázy, ledvin, vysokému obsahu cholesterolu, chronických kožních nemocech a při alergiích je dobré konzultovat stravu s odborným lékařem.

Jak ryby správně vybírat

Labužníci dávají přednost výběru čerstvých ryb, protože kvalitní čerstvé maso vyniká křehkostí, šťavnatostí i typickou rybí chutí. Jak poznáme skutečně čerstvou rybu? Podle následujících rysů:

  • Rybí oči jsou jasné, nezamlžené.
  • Povrch ryby nebo rybí porce není oschlý, ale je vlhký a lesklý.
  • Žábry jsou jasně červené, nejsou zašedlé ani na okrajích.
  • Při mírném tlaku prstem na masitou část ryby je znát odpor.
  • Je cítit pouze rybí vůně.

U mražených ryb vybírejte ryby ve vakuovém balení. Tyto bývají před samotným zmražením lépe ošetřeny. Pečlivě si zkontrolujte obal a nekupujte ryby v porušeném balení. Přečtěte si údaje o trvanlivosti a složení. Nekupujte balení obsahující ledovou tříšť. Ta naznačuje, že balení bylo rozmraženo a opětně zamraženo. Ani doma neskladujte ryby dlouho.

Jak lze ryby připravovat

Mimo pro mnohé z nás nejčastější smažení můžeme také ryby doplňovat zeleninou a zapékat pod nejrůznějšími bešamelovými omáčkami, dusit, připravit na pánvi jako minutku nebo přidávat do nízkoenergetických salátů. Rybí maso doplňujeme nejrůznějšími dresinky a zeleninou.

Jak je to s obsahem tuku v rybách

Nejkaloričtější ryby a plody moře na 100 g

Tuňák a makrela (149 kcal), losos (146 kcal), mečoun (130 kcal), halibut (115 kcal), krab (100 kcal).

Nejméně kalorické ryby a plody moře na 100 g

Kalamáry (92 kcal), treska (82 kcal), humr a krevety (80 kcal), mlži (50 kcal).

[Nahoru ↑]