verze pro tisk

Vitamín B: Kdy nám chybí a kde ho najít?

Také špatně spíte, míváte špatnou náladu a jste unavení? Hledáte příčinu a nemůžete na nic přijít? Pak se za těmito neduhy může skrývat nedostatek vitamínu B. Přečtěte si, kde se tento vitamín nachází, a jak se jeho nedostatky projevují.

Vitamín B: Kdy nám chybí a kde ho najít?

Vitamín B – co to vlastně je?

Pod pojmem vitamín B se skrývá celý komplex vitamínu ze skupiny B rozpustných ve vodě. Tyto vitamíny jsou nezbytné pro správné fungování organismu. K těm nejdůležitějším patří zejména

  • vitamín B2 (riboflavin) : je důležitý zejména pro tvorbu hormonu štítné žlázy. Odbourává cukry a tuky. Dále je účinnou prevencí proti migréně, pomáhá při kožních chorobách.
  • vitamín B6 (pyridoxin): zvyšuje obranyschopnost člověka, působí pozitivně na paměť, pomáhá při revmatických chorobách
  • vitamín B9 (kyselina listová): doporučuje se zvýšit příjem zejména v době těhotenství, je zodpovědný za správný vývoj plodu
  • vitamín B12: jeho nedostatek způsobuje anémii či jiné poruchy krvetvorby. Dále je podstatný pro funkci nervové soustavy

Kde najdeme vitamín B

Potraviny, které obsahují značné množství vitamínu B jsou zejména kvasnice, sýry, celozrnné obiloviny, ořechy, maso, vejce, luštěniny, brambory, listová zelenina, či pivovarské kvasnice. Díky tomuto širokému spektru potravin by neměl být problém s nedostatkem „béčka“. Ovšem i v dnešní době mnoha lidem některý z této řady schází. Pak je vhodné stravu doplnit některým z potravinových doplňků, které seženete v lékárnách. Existují jak jednotlivé vitamíny B, tak komplex.

Když vitamín B schází

To, že nám některý z vitamínu B chybí, nám naše tělo dá brzy najevo. Nedostatek se téměř vždy projeví na pokožce – vyskytuje se akné, pokožka se mastí, nebo je naopak suchá, šupinatá a svědí. Další projevy mohou být zácpa, nechutenství, stálá únava, podráždění, migrény.

Chybí-li nám vitamín B6, můžeme trpět křečemi nohou, brněním či mrazením končetin, zejména v noci. Dále se jeho nedostatek projeví afty, pálením sliznice úst a jazyka, potrhanými koutky, nepříjemným pocitem v ústech.

[Nahoru ↑]