verze pro tisk

Vláknina - proč je tak potřebná?

Nedostatek vlákniny vede k nejrůznějším zdravotním komplikacím a problémům, přičemž v této souvislosti se dokonce hovoří o rakovině tlustého střeva. Stejně tak, jako je třeba dbát o pravidelný pitný režim, neměli bychom podceňovat ani denní přísun vlákniny.

Vláknina - proč je tak potřebná?

Vláknina představuje nestravitelnou složku potravy, která není přímým zdrojem energie. Mluví se celkem o pěti druzích vlákniny, ale nejznámější jsou dva – vláknina rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina se rozpouští ve tlustém střevě, při kontaktu s vodou bobtná a dokonce dokáže nabýt až 40 x většího objemu. Nerozpustná vláknina sice není rozpustná ve vodě, ale dokáže ji absorbovat. Oba druhy vlákniny jsou pro zdraví člověka důležité.

Vláknina a její funkce

Vláknina má za úkol udržovat zdravý stav trávicí soustavy, čímž vlastně působí blahodárně na celý organismus. Při dostatečném množství vlákniny se potrava může v trávicím traktu pohybovat rychleji a na střevní stěnu tak méně působí odpadní látky. Vláknina předchází průjmu, zácpě, rakovině konečníku a tlustého střeva, vyrovnává hladinu cholesterolu a cukru v krvi, je skvělým pomocníkem při hubnutí (navozuje pocit sytosti) atp.

Jaká je doporučená denní dávka vlákniny?

I když se to nedá tak jednoznačně určit vzhledem různým faktorům, uvádí se 25 až 35 gramů na dospělého člověka. Málokdo však optimální množství vlákniny konzumuje a často nepřijmeme ani polovinu z toho!

Obsah vlákniny někdy nenajdete ani na obalu

Některé nutriční tabulky na obalech potravin zkrátka obsah vlákniny neudávají, což je škoda, protože člověk se pak v celé věci hůře orientuje. Vlákninu však budete mít zaručeně uvedenou na produktech zdravé výživy, racio chlebíčcích apod.

Kde všude najdeme vlákninu

Na prvním místě musíme zmínit luštěniny, protože ty jsou v obsahu vlákniny skutečně nepřekonatelné. Konzumujte pohanku, žitnou mouku, otruby, čočku, hrách, fazole, ovesné vločky, celozrnné obiloviny, cereálie, ovoce apod.

Rozhodli jste se konzumovat více vlákniny?

V tom případě zařazujte vlákninu do jídelníčku postupně. Nesnažte se naráz o přechod na 35 g za den, protože by vaše tělo mohlo zareagovat trávicími obtížemi (nadýmání aj.).

[Nahoru ↑]