verze pro tisk

Aromaterapie - působení éterických olejů

Aromaterapie se řadí pod fytoterapii a zkoumá účinky různých olejů na lidský organismus. Mluvíme o tzv. éterických olejích z rostlin. V současnosti už není pochyb o tom, že vůně mají výrazný vliv na psychiku a psychosomatiku člověka.

Aromaterapie - působení éterických olejů

Lidská civilizace využívala aromatické rostliny odedávna. Kupříkladu již ve starověkém Egyptě lisovali rostliny a z nich získávali vonné látky a ty používali jako parfém nebo přísady do vonných směsí. Počátky aromaterapie lze tedy hledat v Egyptě a později v Řecku a Římě.

Aromaterapie a její vliv na lidský organismus

Tato holistická léčebná metoda má vliv na trávicí, dýchací, vylučovací systém, lymfatický oběh, kardiovaskulární systém, endokrinní systém, obranyschopnost, nervovou soustavu i reprodukci. Aromaterapie dokáže například výrazně posílit imunitu, utišit bolest, ulevit od stresu aj.

Zaměřeno na éterické oleje

Jedná se o vonné olejovité látky, které se nedají rozpustit ve vodě. Éterické oleje se většinou nacházejí v kapalné formě, jsou hustší než voda, bezbarvé a působením vzduchu mohou tuhnout nebo tmavnout.

V dnešní době už je známo zhruba 3 tisíce druhů éterických olejů. Jako příklad lze uvést, bergamotový olej, eukalyptový olej, cedrový olej, tea tree oil (neboli čajovníková silice), levandulový olej, mátový olej, pačulový olej, pomerančový olej, rozmarýnový olej, růžový olej, skořicový olej a další.

Účinek éterických olejů

Éterické oleje mohou mít analgetický, antiseptický, čisticí, harmonizační, zklidňující, posilující, povzbuzující, regenerační, tonizační účinek atp. Vždy působí dvojím způsobem, a to jak na tělo, tak na duši.

Kvalita éterických olejů je rozhodující

Aby mohla být celá aromaterapie úspěšná, je podmínkou kvalitní éterický olej. Nejlepší variantou je olej lisovaný za studena, anebo olej vzniklý destilací vodní parou. Zde totiž máme jistotu, že jde o přírodní produkt bez chemických přísad.

Jak je možné aplikovat éterické oleje

  • Masáží
  • Inhalací
  • Koupelí
  • Obklady
  • Rozprašováním
  • Vnitřním užitím (málo používané, jen se souhlasem lékaře)

[Nahoru ↑]