verze pro tisk

Celiak musí konzumovat pouze bezlepkové potraviny

Celiakie je onemocněním, které se dotýká stále většího počtu lidí. Uvádí se, že tímto onemocněním trpí v České republice až sto tisíc lidí, což je poměrně vysoké číslo. Jde o nemoc, která není na první pohled nijak viditelná, nicméně může mít pro lidi neblahé následky. Člověk, který trpí celiakií a přesto požívá potraviny, které obsahují lepek, může mít problémy s růstem či neplodností. Celiakie také způsobuje průjmy, u dětí pak může zapříčinit chudokrevnost. V neposlední řadě pak má tato nemoc negativní vliv na psychiku jedince.

Celiak musí konzumovat pouze bezlepkové potraviny

Čemu se musí celiak vyhnout

V případě, že se u člověka zjistí celiakie, měl by se vyvarovat potravin, které obsahují lepek. Ten se nachází v některých druzích obilnin - pšenici, ječmenu či žitě. Dále je pak také přítomen v mléčných výrobcích, mnoha konzervovaných potravinách a například i ve sladkostech. Celiak by se měl všem těmto produktům vyvarovat a soustředit se pouze na bezlepkové potraviny.

Nabídka bezlepkových potravin se výrazně zvedla

V minulosti bylo velmi obtížné v obchodech zakoupit zboží, které by neobsahovalo lepek, dnes je však naštěstí již situace mnohem lepší, vznikly mnohé specializované obchody, které prodávají výhradně bezlepkové potraviny. I běžné obchody se tomuto druhu potravin začínají stále více věnovat, což souvisí s tím, že bezlepkové potraviny vyhledává dost značný počet jejich zákazníků. Při nákupu potravin, které jsou označeny jako bezlepkové, si však musí nemocní dát přesto pozor a pečlivě sledovat složení výrobku.

Novinkou jsou BIO bezlepkové potraviny, které pocházejí z ekologického zemědělství a jsou označeny jako bezlepkové. Takovéto potraviny lze zakoupit například v internetovém obchodě ekoworld.cz. Tento eshop nabízí širokou paletu bezlepkových potravin, díky čemuž mohu lidé, kteří trpí celiakií, bez problémů sehnat vše, co potřebují k přípravě pokrmů.

Foto: ekoworld.cz

[Nahoru ↑]