verze pro tisk

Očistná kúra: Jak na ni?

Zima se překulila do své druhé poloviny, a občas je už ve vzduchu cítit jaro. Tak jako budeme do hlubin skříní ukládat těžké zimní bundy, tak bychom měli udělat „čistku“ ve svém těle. Očistná kúra nás zbaví toxinů, které se za dlouhé období v našem těle nastřádaly, uleví od neustálé únavy, zlepší pleť a přispěje k tomu, abychom se cítili lépe.

Očistná kúra: Jak na ni?

Očistná kůra odstraní zdravotní trable

Očistnou kúru znali i naši předkové. Využívali ji zejména na jaře, kdy bylo tělo po dlouhé zimě unavené a bez energie. V dnešní době plné stresu, nezdravé životosprávy, nedostatku pohybu si můžeme očistnou kúru naordinovat téměř kdykoli.

Známky toho, že naše tělo je unavené množstvím jedů v organismu, se nejčastěji projeví zdravotními problémy jako:

  • bolesti hlavy, kloubů
  • zácpa
  • neustálá únava a rychlé vyčerpání organismu
  • trávicí potíže
  • problémy s imunitou, časté virózy

Tělo se s jedovatými látkami dokáže z největší části vypořádat samo, ale pomocí očistné kúry můžeme látkové výměně značně napomoci.

Očistná kúra začíná správným pitím

Základem očistné kúry je dodržování pitného režimu. Díky tomu se toxické látky snadněji z těla vyloučí. Ideální je pít denně více než 2,5 litru tekutin. Mělo by se jednat o čistou vodu, případně ovocné a zeleninové šťávy nebo zelený čaj.

Bylinná očistná kúra

K očistné kúře patří bylinné čaje. Výrobky určené k očistě těla seženete i v lékárnách. Je vhodné se o jejich užívání poradit. Pokud totiž budete kombinovat více bylin, než (jak odborníci doporučují) 4-5, můžete svému tělu mnohem více uškodit.

Pro detoxikaci organismu je vhodný pampeliškový čaj. Pročistí trávicí ústrojí, ledviny, játra, a zlepší vám pleť.

Další vhodnou bylinkou je kopřiva . Kopřivový čaj je nejlepší z čerstvých rostlin, ale teď v zimě poslouží i sušený. Čaj se pije vždy bez cukru. Pomáhá zejména játrům. Nesmí být převařený, zničily by se účinné látky. Doporučuje se pít po dobu tří týdnů, denně max. 1litr.

Půst

Součástí očistné kúry je půst. Trvat by měl maximálně 3 dny. Nemusíte pít jen vodu, doporučují se i zeleninové šťávy. Pokud budete držet více než jednodenní půst, vracejte své zažívání do normálního stavu postupně. Vhodné je například první den konzumovat vařenou zeleninu a rýži, na obilniny a maso si počkejte dalších 24 hodin.

[Nahoru ↑]