verze pro tisk

Stravou ke zdravé kůži

Optimální stav pleti vám nezaručí pouze jedna živina. Zdravou kůži udržuje celá řada vitaminů a minerálů, a proto je vyvážená strava tak důležitá. Jaké látky jsou pro správnou funkci kůže významné a v jakých přírodních zdrojích je najdeme?

Stravou ke zdravé kůži

Pokožka je zrcadlem našeho vnitřního zdraví, tudíž to, co naše tělo přijme, se odrazí na jejím vzhledu. Zdravá strava nemá pozitivní vliv samozřejmě pouze na kůži, ale i na jiné orgány v našem těle. Pokud v potravě chybí důležité živiny, není pokožka dostatečně prokrvována, snižuje se její schopnost bojovat s infekcí, je zpomalen proces hojení, jsou patrné změny ve struktuře kůže i v pigmentaci .

Pití dostatečného množství tekutin je rozhodující

Pro zdraví kůže je voda nepostradatelná. Voda vyživuje kůži, zvlhčuje ji zevnitř a přispívá k odstraňování toxinů z těla.

Látky, které jsou pro správnou funkci kůže nejdůležitější

Vitamin A

Je podstatný pro růst a obnovu tkání a odolnost vůči infekci. Dlouhodobý nedostatek vitaminu A má na svědomí suchou, hrubou a šupinatou kůži. Vitamin A je zastoupen například v játrech, ledvinách, vaječném žloutku, mléčných výrobcích, mrkvi, špenátu, brokolici, broskvích a meruňkách.

Beta karoten

Tento antioxidant pomáhá chránit kůži před sluncem a zpomaluje předčasné stárnutí. Zdrojem antioxidantů je výrazně barevná zelenina a ovoce (např. mrkev, rajčata, špenát apod.).

Vitamin C

Napomáhá tvorbě a zachování kolagenu, čímž podporuje také pružnost kůže. Urychluje hojení ran a brání předčasnému stárnutí. Vitamin C je obsažen v citrusových plodech, kapustě růžičkové, angreštu, melounu, rybízu, rajčatech, zelí a v dalších druzích ovoce a zeleniny.

Vitamin E

Antioxidant, který předchází stárnutí díky neutralizaci aktivity volných radikálů. Také pomáhá udržovat vodu v kůži. Zdrojem jsou pšeničné klíčky, rostlinné oleje, avokádo, ořechy a další.

Zinek

Zajišťuje normální funkci mazových žláz. Účastní se tvorby kolagenu a elastinu. Zinek je obsažen ve vepřovém masu, krůtě, jogurtech, ústřicích aj.

[Nahoru ↑]