verze pro tisk

Sůl nad zlato

Tento starý osvědčený prostředek používali už lidé ve starověku. Není pomocníkem pouze v kuchyni, ale tvoří podstatu mnoha léčebných metod. Existuje mnoho způsobů, jak se sůl využívá.

Sůl nad zlato

Člověk sůl potřebuje. Odedávna se používala v léčitelství a medicíně. Sloužila jako projímadlo, prostředek k zástavě krvácení, při kožních problémech, zánětech v krku nebo bolesti kloubů. Za různými účely se sůl mísila ještě s medem, vodou, vínem, octem a dalšími ingrediencemi.

Není sůl jako sůl

Když se řekne sůl, spousta z nás si představí sůl kuchyňskou. V souvislosti s léčebnými metodami je ale známá celá řada jiných solí – mořská, solanková, kamenná, karlovarská a jiné. Jednotlivé druhy soli se liší ve složení, obsahu minerálů a účincích.

Peeling ze soli

Hrubou mořskou sůl smíchejte v poměru 2:1 s olivovým olejem a použijte jako peeling na pokožku celého těla. Poté kůži opláchněte a ošetřete tělovým krémem nebo mlékem.

Koupele, pitné kúry, inhalace

Koupele

Jedná se o terapii ve vodě se zvýšenou koncentrací solí určitého druhu. Blahodárně působí při onemocnění kůže, kloubů a při psychickém vyčerpání.

Pitné kúry

Jedna z nejstarších léčebných metod vůbec. Léčivé minerální vody podporují léčbu mnoha nemocí. Pitné kúry jsou běžnou součástí lázeňské léčby.

Inhalace

Jednou z variant je pobyt u moře. Alternativou jsou inhalační přístroje, nebo pobyt v solných jeskyních.

Už jste vyzkoušeli solné jeskyně?

V nedávné době se přišlo s dalším nápadem, jak využít sůl ku prospěchu zdraví. Solné jeskyně se budují z kamenné soli, z mořské soli či ze solí solných dolů. Vzhledem k prosycení vzduchu minerály a stopovými prvky je navozeno přímořské klima, které pozitivně působí na tělesnou i duševní stránku člověka. Pobyt v solné jeskyni trvá asi tři čtvrtě hodiny a údajně se to rovná strávení dvou až tří dnů u moře.

Věděli jste že…

…v Egyptě se sůl používala k balzamování zemřelých?

[Nahoru ↑]