verze pro tisk

Těhotné ženy by měly dbát na zvýšený přísun vápníku

Během těhotenství a po porodu je potřeba, aby ženy měly dostatečný přísun všech vitamínů a látek, které zajistí zdravý růst dítěte i zdraví ženy. Speciálně v tomto období je kupříkladu nutné dbát na zvýšený přísun vápníku. Každý všeobecný lékař pro dospělé vám řekne, že vápník neboli Calcium je nezbytný pro zdravá růst kostí a zubů. Pakliže by se tělu nedostávalo dostatečného množství vápníku, kosti by byly křehké. V pozdějším věku by to mělo za následek větší tendenci ke zraněními, zejména k lámání kostí. Lidé, kteří často mívají zlomeniny, obvykle trpí právě nedostatkem vápníku.

Těhotné ženy by měly dbát na zvýšený přísun vápníku

Denní dávky vápníku

Vápník je obsažen v mnoha potravinách a potravinových doplňcích. Doporučená dávka pro dospělého jedince činí zhruba 800 až 1000 mg denně, těhotné ženy či ženy, které kojí, by však měly mít dávky vápníku vyšší. V běžných potravinách nalezneme vápník například v jogurtech, sýrech a dalších mléčných výrobcích, celozrnném pečivu, v rybách atd.

Z čeho lze vápník do těla dostávat

Kromě přísunu z potravin je dobré vápník tělu dodávat také v podobě různých potravinových doplňků a přípravků. Zejména v době těhotenství a po porodu je vhodné tyto speciální produkty využívat. Doporučován je třeba výrobek Calcium NEO s vitamínem D, který obsahuje kromě vápníku také stopové prvky, jako jsou hořčík, fosfor, železo a další. Přítomný vitamín D pak zabezpečuje lepší vstřebávání a využití vápníku. Přípravek tak napomáhá k tomu, aby měla žena i dítě zdravé a pevné kosti, které nebudou tolik náchylné na zlomeniny.

V případě, že potřebujete rady a péči během těhotenství, je možné se obrátit na specialisty, a to například na Emimed.sk. Tato ambulance poskytuje komplexní gynekologickou péči. Dokáže mimo jiné poradit i se správným přísunem vápníku a dalších živin a látek, které je tělu potřeba během těhotenství a po porodu dodávat ve zvýšeném množství.

[Nahoru ↑]