verze pro tisk

Hrášek - výtečný zdroj bílkovin

Hrášek obsahuje spoustu cenných a zdraví prospěšných látek. Hrách je především výtečným zdrojem bílkovin, ale jsou v něm ukryty i další vitaminy a minerály. Zasaďte si hrách na zahrádce co nejdříve, v intervalech třeba po 14 dnech a užívejte si plodů po celé léto!

Hrášek - výtečný zdroj bílkovin

Mladý hrášek je nejlépe konzumovat čerstvý a pokud už trochu přeroste, můžete ho usušit, zmrazit nebo tepelně upravit. Platí, že nejzdravější je samozřejmě hrášek čerstvý, nicméně i tepelně opracovaný ještě obsahuje dost výživných látek. Hrášek má v kuchyni rozmanité využití – přidáváme jej do polévek, salátů, těstovin, rizota, do masitých pokrmů atp.

Hrách a jeho výživné vlastnosti

Hrášek nás dokáže zasytit, dodat potřebnou energii a bílkoviny. V minulosti, kdy nebylo maso na talíři takovou samozřejmostí jako dnes, se hrách a čočka považovaly za velmi důležitý zdroj živin. Hrášek je prospěšný všem, ale zvýšeně se doporučuje zejména sportujícím a tělesně aktivním lidem a dětem v období vývoje. Hrášek by měl být nedílnou součástí jídelníčku vegetariánů, protože nahrazuje bílkoviny obsažené v masu. V podstatě se jedná o jakousi rostlinnou alternativu masa. Stejně tak by neměl chybět v jídelníčku nastávajících maminek .

Hrášek je bohatý na vitaminy a minerály

Hrášek (zejména mladé bobule) obsahují vitamin C, karoteny, vitaminy B1, B2 a B3. Vitaminy skupiny B mají pozitivní vliv na duševní zdraví člověka, podporují obranyschopnost a zajišťují odpovídající stav vlasů a pleti. Z minerálních látek najdeme v hrášku například hořčík, fosfor, vápník, draslík, měď aj. Hrách také obsahuje tzv. nukleové kyseliny, které regenerují a omlazují naše tělo.

Hrášek – mix prospěšných látek

Díky obsahu vitaminů, minerálních látek, nukleových kyselin a bílkovin představuje hrášek energii pro buňky, tkáň a mozek. Podporuje tvorbu svalové hmoty, zajišťuje odpovídající stav tkání a kostí. Obsažená vláknina je prospěšná pro trávicí trakt a cukry jsou zase okamžitým zdrojem energie.

[Nahoru ↑]