verze pro tisk

Brusinky: Jsou opravdu zázrakem pro zdravý život?

Většina z nás se již jistě setkala s malými červenými plody, které mají velikost hrášku. Ze všech stran slyšíme, jak jsou zdraví prospěšné a že by se měly co nejčastěji jíst. Jsou ale brusinky opravdu takovým zázrakem pro náš zdravý život nebo je to vše jen reklamní kampaň na zvýšení jejich prodeje?

Brusinky: Jsou opravdu zázrakem pro zdravý život?

Trocha historie

Abychom si na tyto otázky mohli úspěšně odpovědět, budeme se muset přenést do dávné historie. Podle jedné legendy přinesla květinu brusinek holubice a upustila ji na území Severní Ameriky. Pro její chuť ji začali nazývat: „hořké bobule“.

Velice zajímavé je, že již tehdy začali brusinky používat indiáni například k léčení ran způsobených jedovatými šípy. Poté se brusinky začaly používat zejména k léčbě bolestí břicha, nádorových onemocnění či také jako prevence proti kurdějím.

Výhody brusinek

Brusinky jsou významné zejména díky vysokému podílu vitaminů- A,C a E a také díky vysokému množství vápníku, železa a draslíku.

Pravděpodobně největší význam mají brusinky jako prevence a léčba při zánětech močových cest , zejména díky svým antibakteriálním schopnostem.

Je dokonce prokázáno, že lidé, kteří pijí pravidelně brusinkový džus, trpí mnohem méně záněty močového ústrojí. Dále se brusinky využívají ke snižování cholesterolu v krvi, k léčbě srdečních chorob, onemocnění žaludku a dokonce se používají jako prevence proti rakovině.

Nevýhody brusinek

Brusinky sice nemají příliš nevýhod či vedlejších účinků pro organismus, přesto jich ale několik existuje. Zejména je dobré konzumaci brusinek nepřehánět. Je vhodné vypít například dvě skleničky brusinkového džusu či za den sníst 20-30gramů těchto zázračných plodů.

Pokud jich totiž zkonzumujete příliš velké množství, může dojít k podráždění žaludku či dokonce k vyvolání průjmů. Také u lidí, kteří jsou náchylní ke vzniku ledvinových kamenů, mohou způsobit zvýšené riziko pro jejich vznik.

Závěrem

Brusinky jsou opravdu takovým malým ovocným zázrakem pro náš zdravý životní styl, ale jak se říká: „Všeho s mírou“.

[Nahoru ↑]