verze pro tisk

Bylinky stvořené pro ženy

Bylinkami se léčí různé lidské neduhy již odedávna. Abychom mohli léčivou sílu přírody chytře využít, musíme vědět, k čemu která bylinka slouží. Tento článek pojednává o léčivých bylinkách, které mohou pomoci hlavně ženám, a to zejména při menstruačních problémech či v souvislosti s menopauzou.

Bylinky stvořené pro ženy

Typické ženské problémy postihnou jednou za čas snad každou osobu ženského pohlaví. V dnešní době je nejjednodušší sáhnout po pilulkách, nicméně nabízí se i pomoc z přírody. Objevte kouzlo bylinek a zbavte se potíží přirozenými preparáty.

Kontryhel obecný

Účinkujte při silné menstruaci, zmírňuje potíže během menopauzy, pomáhá ženám v šestinedělí, při premenstruačním syndromu a působí proti zadržování vody v těle. Rovněž zlepšuje funkci dělohy a kvalitu mateřského mléka. Připravte si čaj a popíjejte 1 až 3 šálky za den.

Šalvěj

Díky obsahu rostlinných hormonů šalvěj pomáhá při návalech horka a při bolesti prsů v době menstruace či menopauzy. Z lístků šalvěje si můžete připravit čaj a popíjet asi 3 šálky denně. Při návalech pijte studený čaj, jinak vlažný nebo teplý. Čajem je možné omývat i části těla v případě nadměrného pocení.

Bazalka

Lístky bazalky obsahují látky, které ulevují při bolestivé menstruaci, regulují výkyvy cyklu a vyrovnávají nedostatek hormonů v době menopauzy. Z čerstvých lístků bazalky si připravte čaj a pijte 2 šálky denně.

Mochna husí

Mochna husí účinně působí proti křečím, a to díky obsahu látek, které uvolňují hladké svalstvo. Bylinka dokáže utlumit bolesti při menstruaci, ale i při břišní kolice a dokonce uleví od křečí v lýtkách.

Z mochny si můžete připravit čaj, anebo teplý obklad. K přípravě čaje lze využít čerstvou nebo sušenou bylinku a popíjet 1 až 2 šálky denně. Obklad připravíte zabalením několika gramů sušené bylinky do kousku látky a zahřátím nad párou z vroucí vody. Obklad pak přiložte na bolestivé místo a ještě převažte šátkem. Nechejte působit půl hodiny.

Oman pravý

Léčivé látky v kořenu této bylinky regulují nepravidelný menstruační cyklus a tlumí potíže během menopauzy. Z omanu lze připravit čaj, ale i víno.

[Nahoru ↑]