verze pro tisk

Stevie - přírodní sladidlo

Stevia rebaudiana Bertoni, nebo také stévie sladká, stévie cukrová, medová bylina či sladká tráva. Ve všech případech se jedná o tutéž rostlinu pocházející ze Střední a Jižní Ameriky. Proč je stévie lepší než cukr a jiná náhradní sladidla?

Stevie - přírodní sladidlo

Listy stévie jsou až 300 x sladší než cukr, a to díky obsaženým glykosidům. Stévie ale neobsahuje pouze glykosidy, ale i další vitaminy a minerály jako železo, vápník, draslík, sodík, hořčík, vitamin A, C, vlákninu a jiné látky.

Stévie nezvyšuje hladinu krevního cukru

Stévie představuje zdravou alternativu cukru. Je plnohodnotným sladidlem pro diabetiky (nezvyšuje hladinu krevního cukru), pro osoby, které si hlídají váhu a vůbec pro všechny.

Stévie má vysokou sladivost a přitom nulový obsah energie. Stévie je navíc odolná vůči vysokým teplotám, a tak ji lze používat i na vaření a pečení.

Blahodárných účinků stévie využívali už indiáni

Se žvýkáním listů stévie mají odedávna zkušenost jihoameričtí indiáni. Přišli totiž na to, že stévie chrání před vznikem zubního kazu a odstraňuje zápach z úst. Má pozitivní vliv na akné, ekzémy a jiné podobné kožní problémy. Nezvyšuje chuť k jídlu, upravuje krevní tlak, velice pozitivně působí na hustotu svalstva a celkově posiluje tělo i ducha.

Dále bylo prokázáno, že potlačuje vypadávání vlasů a pomáhá při odvykání při závislosti na tabáku a alkoholu.

Stévii si můžete vypěstovat i doma

Stévii ve formě sušené byliny, prášku, tablet nebo kapek si můžete zakoupit na internetu, v obchůdcích se zdravou výživou apod. Dobrou zprávou však je, že tuto bylonu si můžete dokonce sami vypěstovat doma! Můžete si koupit semena, anebo již přímo vypěstovanou rostlinu v květináči a listy rovnou sklízet.

Co se týká podmínek pro pěstování, musíte rostlince zajistit potřebné teplo a světlo (20 – 25 stupňů i více). V létě může být venku, v zimě v bytě. Sklizené lístky můžete usušit, anebo zmrazit.

Čtěte také: Sběr bylinek a sušení je tak trochu věda

[Nahoru ↑]