verze pro tisk

Tekutiny: nepostradatelná složka nejen těhotenského jídelníčku

Jíte hodně zeleniny, oříšků a libového masa? Pak děláte jistě správnou věc a vaše tělo to zejména v těhotenství náležitě ocení. Nehledě na Vaše miminko, které nosíte pod bříškem. Co ale pít? A kolik? Možná vám to nepřipadá tak významné, ale věřte, že bez tekutin to prostě nejde.

Tekutiny: nepostradatelná složka nejen těhotenského jídelníčku

Co pít a proč?

Základem je rozhodně naprosto nejobyčejnější tekutina. Voda. Nechcete zbytečně utrácet za vodu balenou, nebo nevěříte její kvalitě? Nevadí, bohatě poslouží ověřená kvalitní voda z kohoutku.

Dejte si klidně i čaj. Pomůže vám s trávením a čekáte-li miminko v období zimy, oceníte i jeho příjemnou teplotu. Zvolte ale ovocný, nebo populární nečaj rooibos. Nejste vyznavačkou těchto v Asii tolik oblíbených tekutin? A voda také není vaše kamarádka? Pak si dopřejte pravou ovocnou šťávu a pokud možno bez cukrů.

A co mléko? Je to vůbec tekutina?

I mléko obsahuje sice vodu, ale svůj pitný režim na něm nestavějte. Je to spíš jakási tekutá svačina. Přesto se mu ale nebraňte. I zde ale platí, že čerstvé je nejlepší. Obsahuje víc vitamínů a je i chutnější, což jistě oceníte. Myslíte si, že čím méně tuků, tím lepší? Pak se v tomto případě mýlíte? Volte plnotučné a docílíte lepšího vstřebání důležitých vitamínů.

Kolik musím vypít?

V těhotenství vaše tělo potřebuje mnohem víc tekutin pro správný chod placenty a pro vyloučení škodlivin z těla. Rozdělte si pitný režim do menších dávek a rozhodně se neřiďte pocitem žízně. To už je obvykle pozdě. Část vody získáte z potravin, ale 2 litry vypité vody postačuje.

Autorka: Monika Tůmová - Zdravá výživa v těhotenství je hlavním zaměřením autorky.

[Nahoru ↑]