verze pro tisk

Ájurvéda a její základní principy

Ájurvéda představuje medicínský systém, který vznikl před několika tisíci lety v dávné Indii a své místo si našem i v západním světě. Ájurvéda se považuje za vůbec nejstarší léčebný systém, a proto se jí někdy říká „matka všech léčebných systémů“. Na co se ájurvéda zaměřuje a na čem je založena?

Ájurvéda a její základní principy

Ájurvéda vychází z principů, které byly ověřeny tisíci lety zkušeností a také ze způsobu života v souladu s přírodou a jejími zákony. Zabývá se prevencí a podporou zdraví prostřednictvím vyvážené stravy, pozitivního myšlení, stylu života, doporučuje detoxikaci, bylinky, masáže, a to s přihlédnutím ke konstituci jedince.

Ájurvéda jako celostní medicína

Ájurvéda se zaměřuje na celého člověka, nejen na určité části. Nepotlačuje příznaky nemoci, ale rovnou vyhledává příčinu a tu se snaží léčit. Na ájurvédě je podstatné to, že pracuje výhradně s přírodními léčebnými prostředky, které nemají žádné nežádoucí účinky.

Podstatou nemoci je nerovnováha

Zdraví člověka souvisí s rovnováhou tří životních energií (tzv. dóši) a rovnovážným vztahem těla a mysli. Onemocnění vzniká v důsledku nerovnováhy, na kterou tělo upozorňuje danými příznaky. Při energetické nerovnováze je tělo mnohem náchylnější k nemocem, a proto je žádoucí získat ztracenou rovnováhu zpět. Rovnováhu lze obnovit vhodnou terapií.

Ájurvéda je sanskrtské slovo, přesněji řečeno dvě slova: „ájus“ (život, dlouhověkost) a „véda“ (věda, vědění). Ájurvédu tedy můžeme přeložit jako nauku o dlouhověkosti.

Osobní konstituce podle ájurvédy

Podle ájurvédského učení je celý vesmír souhrou energií 5 elementů: Země, Vzduchu, Ohně, Vody a Prostoru. Element Země představuje v organismu hmotu, element Vzduchu pohyb, element Ohně metabolismus, element Vody tělesné tekutiny, a element Prostoru tělesné dutiny. Tyto elementy a také tři životní energie (dóši) jsou základem naší konstituce. Dóši jsou Váta, Pita a Kapha.

[Nahoru ↑]