verze pro tisk

Řebříček obecný a jeho léčebné účinky

Řebříček obecný je trvalka, kterou známe asi všichni a roste snad na každé druhé zahrádce. Ale co o něm ještě víme? Že nic moc? Potom přišel čas to napravit. V tomto článku zmíníme jeho stručnou historii a původ, poradíme co a jak při pěstování a prozradíme, jaké léčebné účinky má.

Řebříček obecný a jeho léčebné účinky

Řebříček obecný – základní fakta

  • Je to vytrvalá bylinka , která spadá do čeledi hvězdicovitých.
  • A proč zrovna řebříček? Český název je odvozen od jeho lístků, které připomínají žebřík.
  • Roste v Evropě, Asii a v Severní Americe.
  • Dorůstá až do délky 80 cm.
  • Lidově se mu říká myší ocásek, husí jazýček, nebo také zaječí chléb.

Řebříček obecný - historie

V minulosti byl nazýván „tisícilistou vojenskou bylinou“ díky svým léčebným účinkům – řebříček totiž pomáhá zastavovat krvácení. Ve středověku se této bylinky také užívalo při léčení očních zánětů , vnitřních zranění, při bolestech zubů, při kolice, při ženských potížích a při potížích s trávicím traktem.

Jaké části řebříčku jsou používány k léčení?

Jsou používány květy, a to kvůli svému vysokému obsahu léčivých látek. Kromě minerálních látek v nich najdeme také silici, která působí proti křečím a zánětům.

Jak užívat řebříček?

Vnitřní užití řebříčku – Doporučuje se zejména pokud trpíte křečemi, bolestivou menstruací , nebo nemocemi trávicího ústrojí.

Vnější užití řebříčku – Řebříček je vhodné užívat vnitřně pokud máte problémy s hemeroidy, nebo trpíte zánětlivým onemocněním kůže. Výborné je také kloktadlo s výtažkem z řebříčku. Pozor však na alergickou reakci, ta by mohla u citlivějších osob nastat.

Léčebné účinky řebříčku

Řebříček obecný tedy pomáhá při těchto onemocněních a problémech se zdravím:

[Nahoru ↑]