verze pro tisk

I vitaminů s mírou

Upoutávky na různé vitaminové preparáty na nás útočí ze všech stran. Je sice pravda, že vitaminy naše tělo potřebuje, ale jak se říká, všeho moc škodí. Kdo totiž podlehne utkvělé představě, že bez každodenní hrstky vitaminů nemůže v dnešní době přežít, může se jimi dokonce předávkovat.

I vitaminů s mírou

Mýtus: čím více vitaminů, tím lépe

Vitaminy rozpustné v tucích (D, E, K, A) si tělo ukládá do zásoby a když je nedokáže zpracovat, může jejich nadměrný přísun vyvolat toxické reakce. Ovšem riziko nemusí představovat jen vitaminy rozpustné v tucích, protože i přemíra vitaminu C může vést k průjmu, kožní vyrážce a dalším nežádoucím projevům.

Užíváte vlastně ten správný vitamin?

Někteří lidé bezmyšlenkovitě užívají nějaké multivitaminy, protože se domnívají, že všechny jsou pro ně dobré a je jedno, které tedy zvolí. Skutečnost je ale taková, že potřeba vitaminů, minerálů a stopových prvků je u každého individuální. Tak kupříkladu senioři potřebují antioxidanty jako vitamin A, C, E, dále selen a zinek, děti oproti tomu více vápníku, fosforu a vitaminu D pro správný vývoj a růst apod.

Některé vitaminy a projevy při předávkování:

Vitamin A

Projevy předávkování: nevolnost, zvracení, bolesti kloubů, krvácení, poruchy vidění, padání vlasů, apatie, suchá kůže aj. Předávkovat se je možné při podávání velkého množství vitaminových tablet a při denní konzumaci jater.

Vitamin B3

Projevy předávkování: zarudnutí kůže, bolesti žaludku, nevolnost, průjem, poškození jater. Předávkování hrozí, pokud užíváte nad 3 g za den po delší dobu.

Čtěte také: Vitamin B: kdy nám chybí a kde ho najít

Vitamin C

Projevy předávkování: zvýšená hladina kyseliny močové a šťavelové v moči, vznik ledvinových kamenů, snížení hladiny cukru v krvi,nadměrné vstřebávání železa (toxické), vyšší vstřebávání rtuti aj.

Vitamin D

Projevy předávkování: nechutenství, vysoký tlak krve, zvracení, nadměrné močení aj.

Vitamin E

Projevy předávkování: žaludeční problémy, průjmy. Riziko předávkování je nad 1000 mg za den.

Vitaminové preparáty vhodně skladujte

Podle jistých výzkumů vyšlo najevo, že skladování potravinových doplňků a vitaminů v místnostech s vyšší vlhkostí, vede ke ztrátě účinnosti těchto přípravků. Nevhodnými místnostmi jsou zejména koupelna a kuchyň. Neukládáte tam náhodou své pilulky i vy?

[Nahoru ↑]