verze pro tisk

Zázvor - v léčitelství i v kuchyni

Zázvor je lékem na mnoho neduhů, ale přesto řada z nás nemá s touto rostlinkou žádné zkušenosti. Je škoda nevyužívat to, co nám příroda nabízí. Zázvor působí jak preventivně, tak i léčebně. Při čem všem nám může pomoci?

Zázvor - v léčitelství i v kuchyni

Zázvor je víceletá rostlina, která vyrůstá z tlustého, plazivého, kloubovitého oddenku. Jeho původ je ve stinných nížinných pralesech tropické Asie. Jedná se o jedno z nejstarších a nejrozšířenějších koření a těší se oblibě už od dob antiky. Pro léčebné účely se v Číně využívá takřka 2500 let a údajně tvoří součást zhruba poloviny všech východních bylinných léků. I v dnešní době se zázvoru přisuzuje řada účinků, které byly navíc i vědecky potvrzeny.

Zázvor léčí…

  • Blahodárně působí na trávicí ústrojí, pomáhá při trávení, tlumí žaludeční problémy, zklidňuje žaludek
  • Preventivně účinkuje proti nevolnosti při cestování dopravními prostředky a také v době těhotenství
  • Pomáhá při nadýmání
  • Redukuje cholesterol a vysoký krevní tlak
  • Předchází chřipce a nachlazení, případně podporuje jejich léčbu
  • Navozuje chuť k jídlu
  • Má protizánětlivé a antibakteriální účinky
  • Posiluje imunitu

Zázvor se považoval za afrodiziakum a možná právě proto se začal přidávat i do pánských toaletních vod.

Zázvor proti rakovině?

Výzkumy ukazují, že zázvor může dokonce pomoci při boji s rakovinou vaječníků. Působí jak preventivně, tak i zpomaluje rychlost rakovinného bujení.

Zázvor má v kuchyni rozmanité využití

Zázvor v kuchyni se zpracovává nejen čerstvý, ale také sušený, kandovaný, konzervovaný a různě obalovaný (v cukru, sirupu, čokoládě). Jako koření se zázvor přidává do masa, ryb a pracuje se s ním v čínské i japonské kuchyni. Najdeme jej v různých druzích pečiva a v nápojích (limonáda, víno aj.).

Zázvor vložený do krajíce chleba se konzumoval po těžkém jídle, aby se usnadnilo zažívání. Později se začal přidávat rovnou do těsta, a tak byl na světě zázvorový chléb.

[Nahoru ↑]