verze pro tisk

Co Vám ubere roky Aneb omládněte - 1. díl

Snad nikoho z nás nepotěší, když nám někdo řekne, že vypadáme starší, než ve skutečnosti jsme. Vše má na svědomí životní styl, který u se u řady lidí nedá označit právě za zdravý. Jak můžeme proces stárnutí zpomalit a vypadat svěžeji?

Co Vám ubere roky Aneb omládněte  - 1. díl

O tom, co Vám ubere roky, pojednává následující série tří článků. Články byly inspirovány radami z publikace 1001 způsobů, jak si udržet mládí, jejíž autorkou je Susannah Marriottová a dalšími tipy z různých magazínů.

Tip č. 1: Jezte potraviny proti stárnutí

Čtěte také: Stravou ke zdravé kůži

Některé potraviny jsou při zpomalování mechanismů tělesného stárnutí obzvláště účinné. Tyto potraviny tvoří ve velké míře různé druhy ovoce a zeleniny, které mají významný antioxidační účinek. Zařaďte do svého jídelníčku více hroznového vína, granátových jablek, papriky, brokolice, černého rybízu, ostružin, borůvek, brusinek a citrusového ovoce.

Zdraví prospěšná jsou dýňová, slunečnicová a sezamová semínka a také ořechy

Vlašské ořechy jsou dokonce v tradiční čínské medicíně považovány za plod dlouhověkosti. Vhodné jsou i arašídy a mandle.

Běžně používaný olej můžete nahradit olivovým olejem, který je pro lidský organismus prospěšnější.

Konzumujte biokečup

Biokečup obsahuje o zhruba 80 % více lykopenu než kečup chemicky konzervovaný. Lykopen je červené barvivo, které působí proti stárnutí organismu.

Bystrost mozku podpoříte přísunem listové zeleniny bohaté na kyselinu listovou.

Mějte při vaření po ruce čerstvé bylinky.

Na základě výzkumu amerického ministerstva zemědělství přidávání bylin do pokrmů zvyšuje jeho antioxidační účinky více než ovoce, zelenina a bobule. Čerstvé bylinky jako například koriandr, petrželku s bazalku můžete pěstovat i doma v květináči.

Denně si můžete dopřát kousek kvalitní čokolády

Přitom nemusíte mít ani výčitky svědomí. V tmavé čokoládě s vysokým obsahem kakaa (minimálně 70 %) je obsažen antioxidant polyfenol, který příznivě působí na lidský organismus.

V dalším dílu se můžete těšit na další užitečné rady, jak vypadat a cítit se mlaději!

[Nahoru ↑]