verze pro tisk

Hydroterapie - léčba vodou

Hydroterapie nebo také aquaterapie je jeden ze způsobů léčby, který využívá blahodárných účinků vody na lidský organismus. Metoda byla propracována už v 19. století Vincentem Priessnitzem a Sebastianem Kneippem a množství jejich postupů se osvědčuje i v dnešní době.

Hydroterapie - léčba vodou

V rámci hydroterapie se pracuje s vnitřním i vnějším působením vody. V lázních se obě tyto metody kombinují – léčivé prameny slouží ke koupelím, obkladům, inhalacím, zábalům, ale i k pitné kúře.

Priessnitzova metoda

Vincent Priessnitz byl známý německý vodoléčitel a považuje se za zakladatele vodní léčby. Léčil pomocí studené vody, kterou předepisoval obzvláště ke koupelím a zábalům. Součástí jeho léčebné kúry byly i procházky, dostatek odpočinku a zdravá životospráva. V roce 1822 dokonce založil v Jeseníkách první léčebný ústav na světě, který dodnes funguje jako Priessnitzovy léčebné lázně. Nejsou to však ani zdaleka jediné lázně v Česku, které s touto metodou pracují. Můžete se s ní setkat například v Karlových Varech, v Mariánských a Františkových lázních, Luhačovicích,…

Hydroterapie – co zahrnuje

Do hydroterapie patří například:

  • Perličkové koupele
  • Podvodní masáže končetin
  • Vířivá lázeň
  • Kneippův chodník
  • Skotské střiky
  • Colon hydroterapie (výplach tlustého střeva)

Způsoby léčby vodou, které lze praktikovat i doma

Pozitivní účinky vody můžeme využívat i v domácích podmínkách. Některé z postupů možná běžně provádíte, aniž byste si to hlouběji uvědomovali – například při úrazech, bolesti v krku, únavě apod.

Obklad namočený ve studené vodě

Studený obklad se přikládá na postižené místo při akutních zánětech, zhmožděných nebo naražených kloubech apod. Výsledkem je úleva od bolesti a snížení otoku.

Při zánětech a bolestech v krku se osvědčil studený obklad, který se ještě překrývá suchým ručníkem. Jakmile se obklad zahřeje, je třeba jej vyměnit.

Koupele nohou

Když vás přepadne únava, bolest hlavy, anebo náhlá nevolnost, můžete si pomoci namočením nohou do studené vody na dobu 1 – 3 minut. Déle nohy nenamáčejte, protože byste mohli prochladnout.

[Nahoru ↑]