verze pro tisk

Lymfatická masáž podpoří správný oběh lymfy

Lymfa neboli míza koluje v lymfatickém systému, životně důležité cévní soustavě, kterí čistí naše tělo od toxinů. Lymfa se dá stimulovat prostřednictvím lymfomasáže / lymfodrenáže.

Lymfatická masáž podpoří správný oběh lymfy

Něco málo o lymfě a lymfatickém systému…

Lymfatický systém je čisticí mechanismus, který tvoří síť malých vlásečnic, větších cév a kanálků, jimiž míza protéká, a mízními uzlinami, které slouží jako filtry. Lymfatickými cévami putuje čirá tekutina a sbírá odpadní látky z celého organismu. Mízní systém při své práci využívá tlak z běžné činnosti svalstva, které uvádí lymfu do pohybu.

Pohyb je základem

Proudění lymfy je úzce spojeno s pravidelností pohybu. Pokud jej máte nedostatek, tak se lymfatické uzliny zanáší a výsledkem může být akné, rozšířené póry v obličeji, celulitida, únava apod. Nesprávný tok lymfy zatěžuje i játra a ledviny. Řešením je pohyb, zdravá strava a dostatečný pitný režim.

Jak ještě rozpohybovat mízu

Na rozproudění lymfy se specializují také lymfomasáže nebo také lymfodrenáže. Jsou výbornou podpůrnou metodou, avšak jen ony samotné nestačí, takže bez pravidelného pohybu se stejně neobejdete. Lymfomasááže existují buď manuální, tedy ruční, anebo přístrojové.

V těle máme asi jeden litr mízy. Je značně podobná krevní plazmě – v té však najdeme více bílkovin a méně chloridu sodného.

Ruční lymfomasáž

Platí, že ruční masáže jsou nejúčinnější, protože ani sebelepší přístroj nedokáže stimulovat všechna potřebná místa tak, jako ruce zkušeného terapeuta. Masér(ka) jemně promačkává různá místa, hladivými pohyby rozpohybovává lymfu na jednotlivých partiích těla.

Přístrojová lymfomasáž

Od nohou až po pas se navlečete do speciálních masážních kalhot, které se během procedury trvající asi 30 - 45 minut postupně nafukují a vyfukují.

5 tipů, jak dobře nastartovat lymfu

  • Každé ráno si zacvičte, to lymfatický systém „nakopne“
  • Noste zdravou a pohodlnou obuv
  • V kanceláři seďte na míči, anebo si alespoň pod stolem masírujte chodidla na dřevěných masážních válečcích
  • Cvičte jógu
  • Do schodů jedině pěšky

[Nahoru ↑]