verze pro tisk

Zaostřeno na kávu

Také patříte k milovníkům kávy, kteří se těší z každé chvilky, kdy si mohou tento lahodný mok v klidu vychutnat? Mezitím, co si kafe vypijete, si můžete třeba přečíst následující článek a dozvědět se to, co možná nevíte…

Zaostřeno na kávu

Objev jménem káva

První zmínky o kávě se datují až do dob před naším letopočtem. Kávovník je původem z Etiopie a jeho plody nejprve lidé pouze žvýkali. Traduje se, že při jednom požáru stromy kávovníku lehce ohořely a lidé zachytili příjemnou vůni, kterou začaly vydávat. Aroma se jim zalíbilo, a tak začali kávu úmyslně přikládat blízko k ohni. Do Evropy se káva dostala až na konci 16. století a v tuto dobu se začaly otevírat první pražské kavárny.

Jak vzniklo espresso

První espresso připravil v roce 1901 Ital Luigi Bezzera. Navrhnul stroj, který obsahoval velký bojler, v němž byla udržovaná stálá teplota a vysoký tlak. Dnešní espresso už od té doby prošlo samozřejmě mnohým zdokonalením. Další zvrat nastal v roce 1961, kdy spatřil světlo světa pákový kávovar s pumpou, která sama protlačuje vodu přes umletou kávu pod tlakem asi 9 barů.

Káva a její vliv na organismus

Káva je známá a pije se zejména pro své povzbuzující účinky, kterých dosahuje díky kofeinu. Kofein stimuluje centrální nervovou soustavu, zahání únavu a zvyšuje psychickou aktivitu.

S kávou bychom to ale neměli přehánět. Může totiž vést k nespavosti, neklidu, bolestem žaludku a tachykardii. Navíc zvyšuje krevní tlak a produkci žaludečních kyselin. Ve větší míře se káva může stát drogou.

Ke každé kávě si dejte sklenku vody!

Jelikož má káva diuretické účinky (močopudné), způsobuje odvodnění organismu, a proto bychom k ní vždy měli vypít ještě sklenku minerálky.

Čtěte také: Hydroterapie - léčba vodou

Káva ve světe

Největšími konzumenty kávy jsou severské země, které připravují kávu různými filtrovanými metodami. V Itálii se hodně pije silné espresso, v Německu si zase potrpí na překapávanou kávu. Ta se konzumuje i v Americe a tu je naprosto normální, že Vám obsluha v kavárně automaticky šálek dolévá. V Řecku je zvykem pít frappé. A v Česku samozřejmě vede turek!

Zajímavost na závěr:

Smrtelná dávka kávy představuje asi 25 litrů kávy, tj. cca 900 šálků espressa

[Nahoru ↑]