verze pro tisk

Zpěvem a hudbou ke zdraví a pohodě

Nemusíte být zrovna pěveckým talentem, ale i tak svým zpěvem dokážete velké věci. Zpěv dokáže uklidnit, rozveselit, nastartovat skryté síly a také imunitní systém.

Zpěvem a hudbou ke zdraví a pohodě

Když si budete pravidelně zpívat, budete mnohem zdravější a vyrovnanější. Tuto skutečnost nyní potvrzují i vědci. Podle výzkumů má lidský hlas léčivou sílu. Uvolňují se při něm nejen hlasivky, ale i emoční bloky.

Na povrch vyplývají například takovéto údaje z výzkumů:

V rodinách, kde se zpívá, není tolik sporů a nedorozumění. Nezáleží na tom, zda zpíváte falešně a nedržíte se melodie. I naprosto nemožný zpěv má kladný vliv na zdraví.

Zpěv jako dechové cvičení

Zpěv představuje jedno z nejúčinnějších a přitom nejjednodušších dechových cvičení. Během zpěvu člověk dýchá jinak než v klidovém stavu. Dech se prohlubuje, dochází k okysličení krve, osvěžuje se srdce a plíce, zvyšuje se vitální kapacita plic a dýchání se stává efektivnější.

Zpěv jako prostředek očisty

Při zpěvu se organismus zbavuje oxidu uhličitého a jiných nečistot, takže se při něm vlastně čistí tělo.

Zpěv jako vnitřní „masáž“

Při plném a hlasitém zpívání dochází k rozechvění všech dutin v těle, čímž je prováděna jakási vnitřní masáž.

Zpěvem proti stresu

Jste pod tlakem a stres na Vás útočí ze všech stran? Najděte si nějaké místečko, na němž Vás nebude nikdo rušit a kde budete moci nerušeně zpívat. Zpívejte si třeba za jízdy v autě, v koupelně nebo v lese. Zpívejte nahlas a nestyďte se při tom uvolnit. A když neznáte slova, klidně si vymyslete svá vlastní, anebo si jen tak pobrukujte.

Čtěte také: Léčivá síla stromů

Aktivizujte hormon štěstí

Oblíbená hudba má podobné účinky jako čokoláda, dobré jídlo nebo sex. Při poslechu oblíbené hudby se uvolňují hormony štěstí – endorfiny.

Hudba také může pomoci při nespavosti. Pusťte si pomalou a monotónní hudbu a Vaše tepová i dechová frekvence se zpomalí do klidového stavu žádoucího před spaním. Hlasitá a rychlá hudba z člověka zase dokáže odbourat napětí.

Muzikoterapie představuje účinný doplněk při léčbě Alzheimerovy choroby, závislostí a doporučuje se také handicapovaným.

[Nahoru ↑]