verze pro tisk

Křen a jeho léčivé účinky

Křen se nepoužívá pouze v kuchyni, ale má své nepostradatelné místo i v lidovém léčitelství. Jaké mám křen účinky a co všechno si z něj můžete připravit?

Křen a jeho léčivé účinky

Křen je velmi silný, o čemž svědčí už jeho pronikavé aroma. Dříve se dokonce používal do kadidel a byl součástí směsí k vymýtání ďábla. Křen u nás roste i naplano a má schopnost se rychle rozmnožovat, takže je obvykle k vidění ve větším množství.

Když jej chcete mít k dispozici na zahradě, můžete rostlinku jednoduše vykoupnout v přírodě a zasadit doma. Stačí ho jen trochu zalévat a určitě Vám nezhyne. Pěstování křenu je poměrně nenáročné. Kořen křenu se sklízí zpravidla na podzim a skladuje se obdobně jako mrkev – tedy buď na nějakém chladném místě, anebo v písku ve sklepě.

Léčivé účinky křenu

  • Křenový kořen je bohatý na vitamin C, má silně antiseptické účinky, má pozitivní vliv na trávení a metabolismus a působí jako tonikum a diuretikum.
  • Křen bojuje proti infekcím a posiluje imunitu, takže se doporučuje při nachlazení, chřipce atp. Křen má schopnost rozpouštět hleny v dýchacích cestách, zlepšovat odkašlávání a usnadňovat dýchání. Kvůli jeho silnému aroma ale nemusí být všem zrovna příjemný. Naštěstí se dá připravit na různé způsoby, takže jeho pronikavost lze trochu utlumit.
  • Křen má rovněž diuretický účinek a podporuje vyplavování přebytečné vody z těla. Dále pomáhá při bolestech hlavy, revma a dalším potížím.

Křenový sirup

Návod na křenový sirup naleznete zde

Křenový med

Na chřipku a nachlazení je údajně nejlepší nastrouhaný křen s medem v poměru 1:1, přičemž třikrát za den se užívá jedna lžička této směsi.

Křenová šťáva

Křen, nakrájený na kolečka, se rozloží na sítko a zasype cukrem. Cukr z křene vytáhne šťávu a ta bude odkapávat do hrnečku či jiné připravené nádobky pod sítkem. Užívá se jedna lžička třikrát denně.

Křenový ocet

Nastrouhaný křen se zalije octem tak, aby hladina sahala o 2cm výše, než je křen. Po dobu osmi dní nechejte nádobu při pokojoví teplotě a pak obsah prolisujte. Křenový ocet slouží k potírání například při bolesti hlavy, zánětu nervů, neuralgii apod.

[Nahoru ↑]