verze pro tisk

Nejzdravější letní osvěžení - vodní meloun

Léto se kvapem blíží a všichni se na něj jistě velmi těšíme. Na co bychom neměli zapomínat, je dostatečný přísun tekutin . Jistě se ale rádi osvěžíme i něčím jiným, než jen vodou. Alkoholické míchané koktejly přímo lákají k ochutnání, ale těmi se příliš neosvěžíte, alkohol totiž dost dehydratuje. Pokud ale hledáte letní pochoutku, která vás příjemně osvěží a ještě k tomu je velmi zdravá, vsaďte na vodní meloun.

Nejzdravější letní osvěžení - vodní meloun

Vodní meloun – základní fakta

Meloun patří do čeledi tykvovitých, jedná se tedy o druh zeleniny. Někdy je ovšem řazen i do kategorie ovoce. Čeleď tykvovitých je typická vysokým obsahem vitamínu A. První melouny byly pěstovány v Africe, odkud se posléze rozšířily do Asie. Do Evropy se meloun dostává až v 15. století. Dnes se melouny pěstují stále převážně v Africe. Jiný název pro vodní meloun je lubenice obecná. Tento meloun obsahuje cca 90% vody, takže je rozhodně vhodným zdrojem letního osvěžení.

Vodní meloun – neuvěřitelně bohatý na draslík

Vodní meloun je, co se týče čeledi tykvovitých, ze všech nejbohatší na draslík. Lidé, kteří se zdravě stravují, mají pestrou a vyváženou stravu by teoreticky měli mít v těle dostatek draslíku. Pokud vám ale draslík chybí, můžete melouny zařadit do své stravy. Chybět by vám však kriticky opravdu neměl, jelikož je obsažen v základních potravinách – mase, ovoci a zelenině. A proč je draslík vlastně pro naše tělo tak moc důležitý? Tak za prvé, není dobrý jen pro vaše zdraví, ale i pro krásu. Draslík totiž zpevňuje svaly a napíná pokožku . Dále působí proti dehydrataci, zažívacích potížích a je také používán při dietách. Jeho kritický nedostatek může dokonce vést k poruchám štítné žlázy a srdeční činnosti, k nemocem zažívací a nervové soustavy. Zdravý člověk draslík vylučuje v moči, proto je nezbytné, aby byl draslík ve vaší stravě zastoupen. Hlavně ve velkých vedrech, to vyloučíte hodně draslíku i při pocení.

Další cenné látky, které vodní meloun obsahuje

Vitamín A

Vitamíny skupiny B

[Nahoru ↑]