verze pro tisk

Špenát - zásobárna vitaminů a minerálů

Špenát prospívá celkovému zdraví člověka, i když ne všichni mu zrovna holdují. Vzhledem k jeho výživové hodnotě bychom se ale měli čas od času překonat a udělat něco pro své zdraví.

Špenát - zásobárna vitaminů a minerálů

Špenát je původem z Íránu a Afghánistánu, kde ve svých počátcích rostl naplano. Do Evropy se dostal díky španělským obyvatelům a rychle si získal oblibu. Špenátu rozlišujeme hned několik druhů a lze jej konzumovat jak čerstvý, tak různě zpracovaný.

Vitaminy a minerály ve špenátu

Vitamin A, karotenoidy, betakaroten

Špenát obsahuje velké množství vitaminu A, zejména betakarotenu. Betakaroten je známým antioxidantem, který působí proti nebezpečným volným radikálům, zbavuje organismus těžkých kovů, je prevencí rakoviny a civilizačních nemocí. Díky betakarotenu bude mít naše kůže zdravý vzhled – betakaroten tlumí negativní účinky slunečního záření, podporuje mladistvý vzhled pokožky a zpomaluje předčasnou tvorbu vrásek.

Z karotenoidů se syntézou tvoří vitamin A (retinol). Právě tento vitamin má blahodárný účinek na zrak. Kromě toho také chrání sliznice a tím předchází různým onemocnění (např. bronchitidě).

Vitamin B – kyselina listová, biotin, niacin

Kyselina listová, patřící do vitaminů skupiny B, je ve špenátu zastoupena ve velkém množství. Jak je známo, kyselina listová se zvýšeně doporučuje zejména v době těhotenství, protože pozitivně účinkuje na vývoj plodu. Kyselina listová má kladný vliv na duševní zdraví, krvetvorbu, sluch, je prevencí kardiovaskulárních nemocí a mozkových příhod.

Vedle kyseliny listové najdeme ve špenátu také biotin, který blahodárně působí na stav vlasů, nehtů, kůže a pohybového aparátu. Obsažený niacin zase navozuje dobrý spánek a má posilující účinek na srdce a cévy.

Minerály

Špenát je bohatý na vápník, sodík, železo, hořčík a mangan. Vyjmenované minerální látky ovlivňují krvetvorbu, metabolismus, stav kostí, zubů, nehtů, dále působí na tkáně, svaly, srdce, mozek, nervy, hormony a další.

Špenát představuje cennou zásobárnu vitaminů a minerálních látek, takže by měl být rozhodně součástí jídelníčku každého z nás. Inspirujte se Pepkem námořníkem a dopřejte si pravidelnou porci špenátu!

[Nahoru ↑]