verze pro tisk

Brusinky pomáhají nejen při nemocech močových cest

Brusinky jsou plodem brusnice brusinky, rostliny z čeledi vřesovcovitých. Brusinky se využívají v potravinářství a v farmaceutickém průmyslu. V České republice se vyskytují vzácně, jsou dokonce zákonem chráněné. Proto se musí dovážet, například ze Severní Ameriky.

Brusinky pomáhají nejen při nemocech močových cest

Účinné látky obsažené v brusinkách

  • vitamín B5 – Vitamín B5 má protistresové účinky a potlačuje únavu.
  • vitamín C - Vitamín C je nejzákladnějším vitamínem. Je potřebný pro dobrý metabolismus a stimuluje tvorbu bílých krvinek. Jeho nedostatek vede k zvýšené únavě a k zhoršení kvality zubů.
  • vitamín K – Je důležitý pro srážlivost krve, jeho nedostatkem trpí malé děti a staří lidé. Jeho nedostatek může vést k vyšší krvácivosti.
  • beta-karoten – Beta-karoten v těle funguje jako antioxidant .
  • vláknina – Vláknina je nestravitelná část rostlinné potravy, která na sebe váže toxické látky a tím urychluje jejich odchod z těla ven.
  • vápník – Vápník má vliv na tvorbu svalstva a také na kvalitu zubů a kostí. Jeho nedostatek vede k nemocem kosterní soustavy a k paradentóze.
  • železo – Železo má význam pro fungování hemoglobinu. Důsledkem nedostatku železa jsou poruchy trávení, malátnost a třepení nehtů.

Brusinky jako prevence proti nemocem močových cest

Brusinky jsou známým lékem na močové cesty. V lékárně můžete zakoupit brusinkový čaj, či brusinky v kapslích. Účinnou látkou, kterou obsahují je glykosid arbutin. Tato látka bojuje proti infekcím močových cest , potím s močovým měchýřem a také snižuje množství kyseliny močové v moči. Brusinkové čaje a odvary by však neměly užívat lidé, kteří mají potíže se zažívací soustavou.

Další léčebné účinky brusinek

Brusinky také bojují proti bakteriím, které způsobují zubní plak a onemocnění dásní. Dále mají protirakovinné účinky a pomáhají i při nemocech ledvin. Brusinková šťáva také pomáhá proti problémům s pálením žáhy a pozitivně působí i na játra.

[Nahoru ↑]