verze pro tisk

Granátové jablko - cenný zdroj vitamínů a minerálů

Granátové jablko bylo již odpradávna známé pro své příznivé účinky na zdraví. Jedná se o plod granátovníku obecného. Překlad jeho latinského názvu Punica granatum znamená něco jako „peckovité jablko“. Ale s jablkem toho má toto ovoce společného pramálo. Granátovníky rostou převážně ve Středozemí, avšak údajně nejvíce kvalitní granátová jablka pocházejí z Íránu.

Granátové jablko - cenný zdroj vitamínů a minerálů

Granátové jablko – co (ne)jíst

Tak především konzumujeme pouze dužinu. Jeho slupka je totiž velmi tvrdá a takřka nepoživatelná. Toto ovoce má sladkokyselou chuť, a také příjemně voní, právě proto se můžeme setkat s využitím jeho aroma v kosmetickém průmyslu. Často se setkáme s využitím šťávy z granátového jablka, a to ve formě džusů a koktejlů. Jistě každý zná sirup grenadina, který se využívá při míchání koktejlů .

Účinné látky obsažené v granátovém jablku

punicalaginy – Punicalaginy jsou typem antioxidantů . Punicalginy dokáží ochránit tělo před některými druhy rakoviny tím, že bojují proti volným radikálům, které jak známo, mohou poškodit buňky v těle.

vitamín C – Vitamín C působí jako antioxidant, zvyšuje obranyschopnost organismus a usnadňuje vstřebávání železa. Jeho nedostatek může způsobit únavu či podrážděnost. Jeho kritický nedostatek způsobuje chudokrevnost a krevní výrony.

Dále zde také najdeme: vitamíny E, K, B6, thiamin, kyselinu pantotenovou a niacin.

Granátové jablko a jeho pozitivní vliv na srdce

Granátové jablko je velmi prospěšné v boji proti srdečním chorobám. Dokáže snížit cholesterol a vysoký krevní tlak, tím pomáhá v prevenci proti infarktu. Vitamín C a draslík, které jsou v něm obsaženy jsou rovněž srdci prospěšné.

Nejnovější výzkumy

Nejnovější výzkumy naznačují, že kromě pozitivního vlivu především na srdce, má granátové jablko ještě více účinků na zdraví. Byly prokázány jeho antivirové a antibakteriální účinky a dále také odstraňuje zubní plak.

[Nahoru ↑]