verze pro tisk

Mějme rádi brokolici!

Všichni si jistě pamatujeme ten okamžik, kdy se do nás rodiče pokoušeli div ne násilím nacpat brokolici. Bránili jsme se zuby nehty a na řeči o tom, jak moc je zdraví prospěšná jsme ani trochu nedali. Ve většině z nás je odpor k této zelenině tak nějak zakořeněný. To je ale velká škoda! Naši rodiče totiž měli pravdu, tento druh zeleniny je neuvěřitelně zdravý.

Mějme rádi brokolici!

Brokolice – základní informace

Jedná se o druh kapusty. Pěstuje se v oblasti Středozemního moře. Co se týče výběru brokolice, vždy by měla vypadat čerstvě a mít výraznou barvu, vyhýbejte se těm kusům zeleniny, které už žloutnou. Aby neztratila své cenné látky, měla by se vařit jen pár minut a v malém množství vody. V ledničce ji neskladujte dlouho, měli byste ji konzumovat čerstvou.

Brokolice – co se v ní ukrývá zdravého?

Brokolice obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek. Je bohatá i na vitamíny a minerály. V následující tabulce najdete výčet cenných látek, které se v ní ukrývají i s popisem vlivu těchto látek na náš organismus.

Kyselina listová – Posporuje tvorbu serotoninu, který je zodpovědný mimo jiné za naši dobrou náladu.

Diindolylmetan – Má proti rakovinotvorné účinky. Působí příznivě na imunitu a pomáhá bojovat proti virovým onemocněním a infekcím.

Sulforafan – Má proti rakovinotvorné účinky.

Lutein – Snižuje riziko očních onemocnění,

Zeaxantin – Snižuje riziko nemocí očí.

Vitamín A – Vitamín nezbytný pro dobrý zrak.

Vitamín C – Důležitý pro imunitu organismu .

Vitamín E – Má příznivé účinky na pleť a působí jako antioxidant.

Draslík – Je velmi prospěšný v boji proti nemocem kardiovaskulárního systému.

Fosfor – Důležitý pro správný růst kostí.

Síra – Má příznivé účinky na vlasy , jsou po ní lesklejší.

Brokolice – výborný pomocník při hubnutí

Pokud zrovna držíte dietu, měli byste brokolici do svého jídelníčku určitě zařadit. Obsahuje vlákninu a velké množství antioxidantů. Je vhodná pro důkladné pročištění organismu. Skvěle pročišťuje játra, což je pro detoxikaci klíčové. Pomáhá při výměně látek, což je při hubnutí velmi důležité.

[Nahoru ↑]