verze pro tisk

Mýty o zdraví - pověry o sladkém

Pověr o zdraví bylo, je a bude vždy dost. Těžko říct, jak takové mýty o zdraví vznikají, ale fakt je, že slepá víra ve staré pověry nám může zdraví v nejhorším případě i dost pošramotit. Pojďme se podívat na první sérii pověr o zdraví, které mezi lidmi kolují snad už po desetiletí.

Mýty o zdraví - pověry o sladkém

Pověry o sladkém

Už v dětství nám rodiče sladké zakazovali. Kazí se po něm zuby, tloustne se po něm a způsobuje cukrovku. Jak to s těmi sladkostmi ve skutečnosti je? Měli naši rodiče pravdu a máme se bát mlsat?

Sladké vede ke kazivosti zubů

Ne tak docela. Sladké je výbornou potravou pro bakterie v dutině ústní, které vylučují kyseliny, které naleptávají naše zuby. Pokud si ale po sladkém jídle vyčistíte zuby, nemusíte se ničeho bát.

Čokoláda

Po čokoládě se tloustne! Kolikrát už jste tuto větu slyšeli? Pokaždé, když sáhnete po tabulce čokolády, zní vám tato věta v uších. Co je na tom pravdy?Po čokoládě skutečně můžete ztloustnout, jelikož je tučná. Ale to jsou všechny cukrovinky. Navíc pravá čokoláda je velmi zdravá, o jejích účincích se dočtete v tomto článku .

Hnědý cukr – nejzdravější varianta cukru?

Už jste slyšeli pověru o tom, že hnědý cukr je zdravější, než bílý? Jde o další mýtus o zdraví. Úplně běžný cukr je na tom co do obsahu látek velmi podobně jako bílý cukr . Pouze má jinou barvu, a to díky příměsi melasy. Ovšem pokud je řeč o přírodním hnědém cukru, tak to po tom ano, ten je zdravější, jelikož si v sobě uchoval vitamíny a minerální látky. Bohužel, ne každému „sedne, má zvláštní chuť.

Konzumace sladkého = jistá cukrovka?

Mnohokrát opakovaný mýtus o zdravícukrovku způsobuje konzumace sladkých jídel. Nějaké to sladké si občas dopřeje každý z nás, ať už jde o slazenou ranní kávu, či konzumaci vánočního cukroví. To ale není podstatné. Podstatné je to, jak si s tím naše tělo poradí. Pokud sportujeme , zdravě jíme, nemusíme se bát. Pokud ale začnete přibírat na váze, měli byste se mít na pozoru. V tento moment se pro vás cukrovka stává reálnou hrozbou.

[Nahoru ↑]