verze pro tisk

Kopr - nejen přísada do polévky

Kopr vonný většina z nás zná jako přísadu do polévky, popřípadě si vybavíme někým milovanou a někým zatracovanou koprovou omáčku . Ale tato bylinka má také léčivé účinky, a to nezanedbatelné. Čtěte dál a dozvíte se základní fakta o této rostlině, nějaké zajímavosti z historie pěstování této bylinky a v neposlední řadě se dozvíte k čemu se v léčitelství používá.

Kopr - nejen přísada do polévky

Kopr vonný – základní fakta

Jedná se o jednoletou rostlinu, která spadá do čeledi miříkovité.

Rostlina dorůstá až do výšky 1 metru.

Tato bylinka kvete od června do září.

Rostlina je charakteristická svou nezaměnitelnou vůní.

Kopr vonný – pěstování a původ

Kopr vonný je domovem v Rusku, západní Asii a také ve Středomoří . Planě se téměř bez výjimky nevyskytuje. Listy kopru můžeme sklízet kdy chceme, ale semena pouze když mají hnědou barvu. V současnosti je hojně pěstován a je významným kořením a zeleninou. Co se týče pěstování, je to nenáročná rostlina, akorát špatně snáší hnojiva s obsahem chlóru. Není náročný ani na půdu, takže je jeho pěstování ideální pro zahrádkáře začátečníky.

Kopr vonný – historie

Kopr vonný je už po staletí velmi oblíbená bylinka. Používal se jako koření, ale také v léčitelství. Například v Egyptě se tato rostlina používala k úlevě od bolestí hlavy. Řekové ho zas používali jako lék na bolesti břicha. I rukopisy z 8. století ho uvádějí jako léčivou bylinu a doporučují ho k léčbě žaludečních a zažívacích potíží a jako lék proti nemocem plic a dráždivému kašli. Olej z kopru také pomáhal zvyšovat produkci mateřského mléka a dodnes ženy pijí koprový k čaj, aby se jim zvýšila tvorba mléka. V minulosti se také věřilo, že odhání zlé démony.

Kopr vonný – účinky na zdraví

Tato bylinka má mnoho pozitivních účinků na zdraví, patří mezi ně:

  • Tlumí kašel
  • Uleví od zažívacích obtíží
  • Hojí rány
  • Ulevuje od bolestí hlavy
  • Podporuje vytváření mateřského mléka
  • Je doporučován při problémech s ledvinami
  • Koprová lázeň je vhodná pro vaše nehty , zkvalitní je

[Nahoru ↑]